27 Ağustos 2016 Cumartesi

KAYBEDİLECEK BİR NESİL: SOKAK ÇOCUKLARI

23 Kasım 2012, 12:04
Bu makale 890 kez okundu
KAYBEDİLECEK BİR NESİL: SOKAK ÇOCUKLARI
 Bugün sizlere sokak çocuklarının durumundan söz edeceğim. Önceleri onlara köprü altı çocukları denirdi. Onlar sokak ortalarında sığınan, hepimizin merhamet, iyi niyet ve sempatiyle baktığımız çocuklardı. Sonra günler geçti, yıllar geçti. Birdenbire sayıları bizim şehrimizde de artmağa başladı. Her adım başı önümüze çıktıklarını görmeye başladık. Bir dönem Şeyh adil mezarlığını mesken tutan bu çocuklar belediyenin o bölgeyi kontrol altına almasıyla bir nebze çözüldü. Ya trafik ışıklarında durduğumuzda arabanın camlarına atılıyor, elindeki kirli bezle camları siler gibi yapıp para istiyor yada bit vitrinin önünde yolunuzu kesip  “yara bantı veya selpak alsana” diyorlar. Ardından geceleri sokaklarda köşe başlarında görüyoruz onları. Sokak çocukları artık gündemimize yerleşti. Özellikle son birkaç yılda göçlerden sonra sayıları gecekondularla aynı hızda artış gösteren sokakta yaşayan bu çocuklarımıza her yerde, her saatte rastlar olduk. Önlem alınamazsa; geceleri bali ve tiner koklayan bu çocuklar kim bilir kimlere zarar verecek? Sahipsiz bir nesil olan bu çocukların sayısı gün geçtikçe artmaya devem edecek mi? Geçenlerde akşam saatlerinde aracımı park ederken yanıma yaklaştı bu çocuklardan birisi. Konuştum onunla… Kimsin, necisin, baban yok mu diye sordum? Çocuğun ifadelerinden anlaşılıyordu ki ona bu işi yaptıran, uzaktan uzağa onu takip eden birileri var. Çünkü çocuk:” Abi ben bugün belli sayıda bunlardan satmazsam beni döverler” diyordu.

Bu çocuklara derhal sahip çıkmalıyız. Bu çocuklar sanırım bizim çocuklarımız! İşte bu noktada başlıyor sorumluluklarımız. Gerekli tedbirleri almazsak yarın sokaklarda dolaşamaz hale gelmek elde değil.

Yapabileceğimiz bir şeyler var; bunlar bireysel yaklaşımlarla tek tek çocuklara kişi olarak yardımcı olmaktan başlayarak aynı amaçlara hizmet veren kişilerin birlikte oluşturdukları sivil organizasyonlara kadar değişen boyutlarda olabilir. Sokak çocukları ile ilgili yapılabileceklere karar verebilmenin ilk koşullarından birisi konu hakkında bilgilenmek ve veriye sahip olmak. Bu konuda yetkililerimize ve tüm sivil toplum kuruluşlarımıza görevler düşüyor. Bu çocuklar diğer yaşıtları okula gitmeliler, oyun oynamalılar, evleri, dostları, aileleri olmalı. Bunu sağlayabilir ve onlara yardım edebiliriz. Bir toplum ancak bütün çocuklarının mutlu ve eğitimli olduğu gün yarınlarına güvenle ve gülümseyerek bakabilir. Sonsöz olarak şunu söylemek istiyorum. Bu çocuklarımız için yapabileceğimiz bir şeyler  var ve olmalı da…

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

okyanus -->

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV