27 Temmuz 2016 Çarşamba

NURHAK BELEDİYESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI

İlçemiz Kahramanmaraş İline bağlı Nurhak- Elbistan Kapıdere Yolu üzerinde 3091 metre yüksekliğinde Nurhak Dağı eteklerinde kurulmuş bir ilçedir.

29 Haziran 2012 Cuma 16:04
Bu haber 1397 kez okundu
NURHAK BELEDİYESİNDEN BASIN AÇIKLAMASI
okyanushaber -->

İlçemiz Kahramanmaraş İline bağlı Nurhak- Elbistan Kapıdere Yolu üzerinde 3091 metre yüksekliğinde Nurhak Dağı eteklerinde kurulmuş bir ilçedir.

            İl Merkezine Uzaklığı                          210 KM

            En Yakın Elbistan İlçesine Uzaklığı   45 KM

           

olup, İlçe Merkezi Nüfusu 5620, Tatlar Beldesi Nüfusu 2851, Kullar Beldesi 2672,  Barış Beldesi 2443, Ağcaşar Köyü 214, Biçin Köyü 261, Umutlu Köyü 38, olmak üzere toplam 14.099 Nüfusu bulunmaktadır.

 

            Nurhak İlçemiz 16/05/1971 tarihinde Belediye teşkilatı ile belde statüsünü, 20,05.1991 tarih ve 20523 Sayılı Resmi Gazete’de yayınlanan 3644 Sayılı Kanunla İlçe statüsünü kazanmıştır. Aynı yıl ilçe statüsünü kazanmakla beraber Adliye Teşkilatı kurulmuştur. Bir ilçenin Adli Teşkilat’ının kaldırılması o ilçede yaşayan bütün vatandaşların mağduriyetlerine sebep olacağı gibi milli servetin yollarda, Akaryakıt Giderleri olarak yollara dökülmesi anlamına gelmektedir. İlçemizde kış koşulları çok ağır yaşanmaktadır. Kış aylarında en yakın ilçe olan Elbistan’a gitmek zaman zaman mümkün olmamaktadır.

 

            Hakim ve Savcılar Yüksek Kurulu Genel Kurulunun 15.06.2012 tarihli kararı ile ülke genelinde 146 ilçenin Adliyesinin başka adliyeler ile birleştirilmesine 22.06.2012 tarih ve 383 Sayılı Kararı ile de 44 adliyenin birleştirme kararının iptaline ve faaliyetine devam etmesine karar verilmiş olup, sonuçta 102 adliye kapatılarak başka adliyelerle birleştirilmiştir.

            Kriterleri tam anlaşılamayan bu kararın gerekçesi inandırıcı değildir. 15.06.2012 tarihli kararla 146 ilçe adliyesi kapatılmış, 22.06.2012 tarihinde 44 adliyenin kapatılmasından vazgeçilmiştir.

 

            “Mülkün Temeli olan Adalet’i uzakta Elbistan’da aramak durumunda kalacağız.

 

            Eğitim, sağlık, Emniyet, Din, Ulaşım, İletişim gibi hizmetler en ücra köşelere kadar milyonlar harcanarak yatırımlar sürerken halkımız adalet hizmetinden mahrum bırakılıyor.

 

            Türkiye Cumhuriyeti Devleti olarak Büyük Bir Devlet bununla onur duyuyoruz.

 

            Afrika’daki açları doyuracak, Suriye’deki mültecileri Hatay’da barındırmak için Çadır Kentler kurulacak,  Nurhak İlçemizden Adliye çadırı sökülecek ve bunun adına da ekonomik tedbir denilecek, bu bir çelişki değil mi?

 

            IMF’ye borç verecek kadar zengin olan devletimiz tasarruf tedbiri olarak iş yükünün azlığı yani suç işleme oranının azlığı nedeniyle Adliye kapatılacak. Bu bir çelişki değil mi? Yani iş çoğaltmak için Adliyenin kapanmaması için suç mu işlemek gerekli.

 

            Adliyenin kapatılması üç beş Kamu görevlisinin gitmesinden ibaret değildir. Adliyenin kapatılması, bundan sonra en basit adli hizmeti alacak vatandaşlarımızın kilometrelerce uzakta, bu hizmeti almak zorunda kalacak. Yani Dün Banka için Nurhak Halkı Yollarda, Bu gün Adliye için yollara düşecek. Adli vakalarda ve kazalarda Savcının olay mahalline gelmesi saatler alacak, keşifler yıllarca bitmeyecek ve masraflar 3’e, 5’e katlanacak. Yani Kemal SUNAL’ın Davacı Filmi gibi yeni film senaryoları yeniden kaleme alınacak...

 

            Kahramanmaraş İlimiz Büyükşehir olacak. Kahramanmaraş’a Büyükşehir Tabelası asılırken, Nurhak İlçesi’nin Adliye Tabelası sökülecek, bu büyümekse biz büyümeyi istemiyoruz.

 

            Nurhak Dün Bankası Olmayan İlçeydi. Bu Gün Adliyesi Olmayan İlçe Olacak. Bu bize zul geliyor.

 

            Biz diyoruz ki! Adliyelerin kapatılması yukarıda belirttiğimiz nedenlerle Adaletli değil. Bari konusu adalet olan, Açılımında Adalet bulunan mevcut iktidarı adaletli olmaya davet ediyoruz…

Av. Ahmet AKKUŞ

Nurhak Belediye Başkanı
Anahtar Kelimeler: K.MARAŞ-NURHAK BELEDİYESİ

    Yorumlar

GAZETE MANŞETLERİ

okyanus -->

HAVA DURUMU

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

NAMAZ VAKİTLERİ

Görüntülemek istediğiniz ili seçiniz:

EN ÇOK OKUNANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

EN ÇOK YORUMLANANLAR

BUGÜN

BU HAFTA

BU AY

SENDE YAZ

Ziyaretçi Defteri

Siz de yazmak istemez misiniz?

ARŞİV